Chashrat Bitcoin bierze prowizoryczny dyplom jako chińscy górnicy migrują z elektrowni wodnych do elektrowni na paliwa kopalne.

Główne atrakcje:

  • Od 18 października wartość hashratu Bitcoinów spadła o około 10%.
  • Spadek ten jest prawdopodobnie związany z chińskim przemysłem wydobywczym Bitcoin, który odchodzi od energetyki wodnej w miarę jak kończy się deszczowy sezon letni w Chinach.
  • Wskaźnik haszyszu Bitcoinów wzrósł o prawie 50% w stosunku do lokalnego poziomu najniższego po zmniejszeniu o połowę Bitcoinów w 2020 r.

Gdy kończy się deszczowa pora roku w Chinach, górnicy migrują z dala od energii wodnej.

Niedawny spadek hashratu sieci Bitcoin jest prawdopodobnie związany z przemysłem wydobywczym Bitcoin w Chinach. Według Blockchain.com, hashrat Bitcoin spadł od 18 października z poziomu 146,8 EH/s (eksahasze na sekundę) do 132,9 EH/s – spadek o 9,4%. Tempo haszyszu spadło pomimo tego, że cena Bitcoinu bada obecnie nowe roczne hossy – w momencie pisania BTC przechodzi z rąk do rąk za około 13.600 dolarów, czyli poziom cen, którego nie widzieliśmy od stycznia 2018 roku.

Baseny wydobywcze Bitcoinu znajdujące się w Chinach stanowią większość hashratu Bitcoinu, a warunki panujące w kraju mają duży wpływ na dynamikę wydobycia Bitcoinu. Obecnie chińskie górnictwo Bitcoinu przechodzi z hydroelektrowni na elektrownie na paliwa kopalne.

Nie jest to przejście trwałe – w porze deszczowej w Chinach, która zazwyczaj trwa od czerwca do października, elektrownie wodne produkują nadmiar energii, zapewniając tanią energię elektryczną górnikom Bitcoinu.

W raporcie z Bloku mowa jest o Kevinie Pan, który jest założycielem Poolina, obecnie największego basenu wydobywczego Bitcoinów:

„Sezon wodny [letni] zakończył się i teraz zaczyna się miesięczny sezon na płaską wodę. Rozpoczęła się wielka migracja górników, którzy szukają elektrowni na paliwo, zanim nadejdzie zimowy sezon suchy“.

Ze względu na chwilowe zanurzenie w haszyszu, jest prawdopodobne, że trudność wydobycia Bitcoinu zmniejszy się przy kolejnej korekcie trudności – Bitcoin jest tak zaprojektowany, że trudność wydobycia jest automatycznie korygowana co 2016 bloków, lub co dwa tygodnie. Jest to konieczne, aby czasy bloków Bitcoin może pozostać jak najbliżej celu 10 minut, niezależnie od hashatu sieci. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Poolin, trudność może być skorygowana w dół o około 10%.

Hashrat Bitcoin’a osiągnął w tym roku nowe, wszechobecne rekordy, pomimo ogromnego spadku w trakcie jego redukcji o połowę. Obecnie hashrat Bitcoin’a wzrósł o około 47% w porównaniu do 90 EH/s zanotowanego pod koniec maja.